A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány örömmel jelenti be, hogy lezárult „A városi madárkérdés felmérése, állatkímélő megoldások kidolgozása” című tudományos pályázat. A pályázat célja olyan innovatív tanulmányok és megoldások elősegítése volt, amelyek hozzájárulhatnak az állatvédelem fejlesztéséhez, különös tekintettel a városi madárpopulációk által okozott kihívások kezelésére.
A beérkezett pályaműveket a szakma elismert képviselőiből álló zsűri bírálta el. Az értékelési szempontok közé tartozott a módszertan megfelelősége, szakmaiság, önálló megközelítés, valamint a gyakorlati alkalmazhatóság.
A zsűri döntése értelmében a következő pályaműveket részesítjük díjazásban:
Első helyezett:
Dr. Bozó László:
Az örvös galamb (Columba palumbus) helyzete Magyarországon, különös tekintettel az urbanizált állományokkal kapcsolatban felmerült problémákra
Összefoglalás
A 21. századi városi lakosság részéről a döntéshozók irányába alapvető elvárás a közterületek megfelelő higiéniás állapota. Az elmúlt évszázadok tevékenysége nyomán mi magunk teremtettünk olyan feltételeket az egykor emberkerülő élőlények számára, amelyek hatására azok beköltöztek a városokba. Eljutottunk odáig, hogy ma már veszélyeztetik a mindennapi élet zavartalanságát, és nem egyszer komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. Az alkalmazkodóképes fajok, mint amilyenek például a galambfélék urbanizált állománya az utóbbi időszakban olyan mértékben növekedett, hogy azzal foglalkozni kell és megoldásokat kell találni az exponenciális növekedés megállítására. A tanulmányban az egyik legtipikusabb városiasodó madárfaj, az örvös galamb magyarországi helyzete kerül bemutatásra részben szakirodalmi, részben saját kutatási eredményekre alapozva. A jelenlegi helyzet kezelése csak az őszi vadászati nyomás fokozásával és a külterületi facsoportok, fasorok védelmével és ültetésével lehetséges. Az ilyen irányú intézkedések más természetvédelmi problémákat is megoldhatnak, emellett gazdasági jelentőségük is lenne.
Második helyezett:
Vályi Cintia:
Állatvédelmi szempontból megfelelő megoldások a madarak urbanizációs problémájára
Harmadik helyezett:
Dr. Schütz Éva:
Az elhullás okának felderítése házi macskák által zsákmányolt énekesmadarak esetében
Különdíjas:
Dr. Kállai Erika:
A városi madárkérdés felmérése, állatkímélő megoldások kidolgozása
Díjak
A nyertesek összesen 1 000 000 Ft értékű díjazásban részesülnek:
A díjazott tanulmányok mindegyike magas színvonalú és kiváló tudományos igényességgel készült. Az Alapítvány célja, hogy ezek a munkák ne csupán tudományos körökben, hanem a szélesebb nagyközönség előtt is ismertté váljanak, és inspirálják a döntéshozókat a városi madárkérdések humánus kezelésében.
A díjazottak meghívást kapnak a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány által megrendezésre kerülő szakmai konferenciára, ahol bemutathatják munkájukat a nagyközönségnek és a szakmai közösségnek. Az eseményen lehetőség nyílik a tanulmányok széles körű megismertetésére, valamint a közös gondolkodás és megoldáskeresés elősegítésére.
A jelen pályázati felhívás célja volt, hogy támogassa azokat a kutatásokat, amelyek hozzájárulhatnak a fenntartható és állatkímélő megoldások kidolgozásához a városi madárpopulációk kezelésére. Az Alapítvány elkötelezett a „One Health, One Welfare” koncepciója mellett, amely felismeri az emberi egészség, az állatok jólléte és az ökoszisztéma közötti összefüggéseket és ezek alapján kíván hozzájárulni a fenntartható jövő megvalósításához.
Gratulálunk a nyerteseknek és minden pályázónak! Köszönjük elkötelezettségüket és munkájukat, amellyel hozzájárultak az állatvédelem ügyéhez Magyarországon.